Персоналії

 Київські князі

Кий, Щек, Хорив та їх сестра Либідь

Кий 

Легендарний засновник Києва, полянський князь, один з трьох братів, які згідно з "Повістю минулих літ" збудували місто й назвали його на честь старшого брата Києвом.

Аскольд


Аскольд
Київський князь, засновник першого східнослов'янського державного утворення. за однією з версій мав співправителя  Діра. За деякими даними Аскольд і Дір були нащадками князя Кия, за іншими - дружинниками норманського князя Рюрика. уславився Аскольд здійсненням кількох  вдалих походів на Візантію і невдалою спробою у 60-х рр.  9 століття  охрестити Русь-Україну. 
Князь Олег 
Олег (882-912)

Легендарний князь, який здобув владу у Києві 882 року, убивши Аскольда і Діра. За свідченнями літописів, був опікуном  малолітнього Ігоря у Новгороді. Об'єднав два державних формування в Східній Європі: Славію  (Новгород) і Куявію (Київ), що започаткувало  створення слов'янської  держави Київська Русь. вів війни з хозарами; ходив у походи на Візантію.


Ігор (912-945)

Великий князь київський; син Рюрика, засновник династії Рюриковичів, чоловік княгині Ольги, батько князя Святослава. Продовжував політику Олега, спрямовану на об'єднання східнослов'янських  племен в єдину державу. загинув під час повстання древлян.


Княгиня Ольга

Ольга (945-964)
Київська княгиня, дружина  князя Ігоря, яка жорстоко помстилася древлянам за загибель свого чоловіка. правила Руссю в роки неповноліття свого сина Святослава. Упорядкувала  збирання данини. Відвідала Константинопіль, де уклала угоду з імператором та прийняла християнство, але не змогла зробити його державною релігією.

Князь Святослав 
Святослав (964-972)

Великий князь Київський.; єдиний син князя Ігоря та княгині Ольги, батько Володимира  Великого та дід Ярослава Мудрого.  проводив активну зовнішню політику, значно розширивши  територію держави. Підкорив  волзьких болгар, аланів, радимичів, в'ятичів. Розгромив Хазарський каганат. Вів війни на Північному Кавказі й переміг племена ясів і косогів.

Володимир Великий
Володимир Великий (980-1015)

Великий князь київський, наймолодший син, позашлюбний син київського князя Святослава Хороброго від ключниці Малуші. у 988 році прийняв християнство під іменем Василь, розпочав християнізацію Русі-України, розбудував Київ, збудував Десятинну церкву. першим із руських князів почав карбувати власну монету, використовував особистий знак "тризуб", що став гербом України.

Ярослав Мудрий
Ярослав Мудрий (1019-1054)
Великий князь київський, четвертий син князя Володимира Святославича з династії Рюриковичів від полоцької княжни Рогнеди. У хрещенні мав ім'я Георгій. За час свого майже 40-річного князювання доклав чимало зусиль для централізації князівської влади та зміцнення держави. Розгромив печенігів. провів успішні походи проти ятвягів та литовців. Розбудував центр Києва, так зване "місто Ярослава", де поставив величний князівський палац та потужні укріплення із Золотими воротами і церквою над ними. Звів величний храм святої Софії, а в ньому заснував бібліотеку. Доклав чимало зусиль для поширення і зміцнення християнства.



Володимир Мономах (1113-1125)

  Народився від династичного шлюбу сина Ярослава Мудрого Всеволода та доньки візантійського імператора Костянтина Мономаха Марії-Анастасії. під час повстання киян проти  Святослава Ізяславича у 1113 році віче запросило його на київський престол. 
 Володимир прославився як непереможний войовник з половцями. численні походи в степи завжди завершувалися блискучими перемогами русичів. цими  походами і перемогами він заслужив великий авторитет у народу.
  Мономах виступав проти роздроблення держави і закликав князів віддати всі сили на захист землі від зовнішніх ворогів. для цього він збирав об'єднавчі з'їзди, найвідоміший з яких відбувся у Любечі у 1097 році. Він провів різні соціальні реформи, видавши збірник законів так званий Статут Володимира Мономаха. За його князювання зросло значення України-Русі в Європі, а Київ знову почав відігравати роль політичного центру Руської землі.
     Помер Володимир у 1125 році, був похований у Києві у соборі св. Софії і залишив про себе добру славу для нащадків.


Немає коментарів:

Дописати коментар